Digispark czyli Attiny85-20SU i USB

Ten niewielkich wymiarów moduł z mikrokontrolerem z rodziny ATtiny ma konkurować z rodziną Arduino, przy projektach zwartych, nie wymagających wielu wyprowadzeń. Jego niebywałą zaletą jest bootloader na porcie USB, w dodatku kompatybilny z Arduino, a jakby tego było mało, możliwe jest jego programowanie ze środowiska Arduino.

widok modułu

Płytka została przygotowana na laminacie o grubości 2mm, wyprowadzenia zostały wykonane w technice przelotowej o rastrze 2,54mm, na obwodzie modułu.

Rozmiar PCB bez wtyku USB to 17,5 mm x 19mm. Możliwe jest zasilanie modułu z portu USB napięciem 5V, jak i napięciem z zewnętrznego zasilacza w granicach tolerowanych przez zamieszczony stabilizator 5V 500mA (78M05). Poniżej obrazek przedstawiający opis wyprowadzeń:digispark opis wyprowadzeńBootloader zajmuje przestrzeń w pamięci flash równą 2kB. Do dyspozycji mamy wszystkie piny µC, niemniej pamiętać należy o tym, że gdy korzystamy z portu USB wyprowadzenia P1 oraz P2 są już zajęte. Dodatkowo wejście zasilające z portu USB zabezpieczone zostało diodą, przed pomyleniem polaryzacji. Projektant przewidział w obwodzie dwie diody LED – jedna sygnalizuje prawidłowe zasilanie, a druga komunikację z portu USB.


przydatne linki:
http://www.obdev.at/products/vusb/index.html
http://www.obdev.at/products/vusb/bootloadhid.html
http://dicks.home.xs4all.nl/avr/usbtiny/
http://www.instructables.com/id/VUSBTiny-AVR-SPI-Programmer/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.