moduł sensora PIR

Bardzo praktyczny z dużymi możliwościami konfiguracji, moduł detektora ruchu, którego konstrukcja została oparta o czujnik PIR. (ang. Passive Infra Red – pasywny czujnik podczerwieni)
widok modułu z soczewką Fresnela

moduł z widokiem na elektronikęFunkcjonalność bazuje na układzie scalonym BISS0001, i sensorze LHI778. Moduł zawiera też stabilizator LDO HT7133-1. Do konfiguracji parametrów pracy modułu służą zwora (usytuowana w rogu PCB) i dwa potencjometry montażowe. Układ z powodzeniem można rozbudować o funkcję detekcji zmierzchu. W ten sposób uzyskamy nową funkcjonalność, dzięki której stan wyjścia będzie dodatkowo kluczowany nowymi warunkami otoczenia czujnika. Zasilanie układu należy doprowadzić do skrajnych wyprowadzeń złącza goldpin w zakresie akceptowanym przez lokalny stabilizator. (Patrz załączona nota katalogowa). Według producenta modułu powinno zawierać się w granicach 4.5V- 20V DC. Wyprowadzenie środkowe  trójpinowego złącza wyprowadza z układu sygnał wyjścia. Jest to wyjście o bardzo małej obciążalności z sygnałami dla logiki 3,3V. W przypadku doprowadzenia zasilania 5V i współpracy z logiką 5V dopuszczalne jest bezpośrednie połączenie wyjścia modułu z wejściem cyfrowym, dzięki dużej tolerancji w zakresie stanu wysokiego. Stan aktywny wyjścia to logiczne 1. Gdyby ktoś przewidział zastosowanie modułu do bezpośredniego sterowania przekaźnikiem należy dodać stosowny tranzystor buforujący, by zwiększyć wydajność prądową wyjścia.
Wejście zasilające zostało zabezpieczone diodą, aby zabezpieczyć układ przed zniszczeniem, przez omyłkowo błędnie podłączone zasilanie.

Ta wersja jest aktualnie w sprzedaży.
Ta wersja jest aktualnie w sprzedaży.

Zielona zworka odpowiedzialna jest za aktywowanie trybu powtarzania sygnału na wyjściu. Potencjometr montażowy pierwszy (bliżej USC) służy do zadania dystansu-czułości (max 7m), a drugi do nastawiania czasu trwania impulsu wyjściowego (max 200s ±3%).

Moduł dostępny jest wraz z niezbędną do prawidłowej pracy sensora, soczewką Fresnela w kształcie kopułki ∅23. Wymiary PCB 24,2 x 32,5mm. Na potrzeby montażu wykonano dwa otwory Ø2mm oddalone od siebie o 29mm, usytuowane wzdłuż poprzecznej osi. Pobór prądu: <60µA. dopuszczalna temperatura otoczenia podczas pracy -20 +80°C. Czujnik jest gotowy do pracy po kilkunastu sekundach od załączenia zasilania. Zwłoka niezbędna do wykonania autokalibracji sensora. Po każdym wyzwoleniu wyjścia następuje przerwa w działaniu na około 2,5s.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.