Prezentuję nieskomplikowany układ bazujący na scalonym komparatorze LM393. Jego zadaniem jest monitorowanie warunków zewnętrznych, w naszym otoczeniu. Odbywa się to dzięki dodatkowej płytce „detektora” rezystancyjnego. Wykonana została ona z kawałka laminatu ze specjalnie zaprojektowaną powierzchnią w postaci ścieżek przewodzących. Dzięki takiej budowie można wykrywać pojawienie się pary wodnej, bardziej lub mniej skondensowanej lub cieczy, bądź kropel.
Przy eksperymentowaniu z tą ciekawą konstrukcją trzeba pamiętać, że detektora nie można umieszczać w zupełnie dowolnym środowisku. A to z uwagi na fakt z jakiego materiału został wykonany (mam tu na myśli kontakt z różnymi chemikaliami).
Układ może być zasilany szerokim napięciem akceptowanym przez główny IC – LM393 (zasilanie niesymetryczne: 2V do 36V) . W przypadku współpracy z układami cyfrowymi najlepiej zasilać go z tego samego źródła.
Do regulacji czułości mamy rezystor montażowy o wartości 10kΩ. Detektor podłączamy do wyprowadzeń + oraz –. Długie złącze na przeciwległej krawędzi doprowadza zasilanie (GND, VCC) oraz wyprowadza sygnały A0 i D0 – co to jest. Do dyspozycji mamy jeden otwór montażowy ∅ 3mm usytuowany (w osi) w odległości 7mm od długiego brzegu, i 8mm od krótkiego. PCB ma wymiary33x19mm.
Płytka detektora posiada 4 otwory montażowe ∅ 3mm, rozmieszczone w rozstawie 33 i 44mm. Jej wymiary wynoszą 5 x 4 cm. Zestaw zawiera przewód łączący detektor z „logiką” o długości 20cm. Do komunikacji z użytkownikiem i zobrazowania stanu producent zaprojektował dwie diody świecące. Pierwsza z nich PWR-LED sygnalizuje prawidłowe zasilanie, a kolejna oznaczona D0-LED sygnalizuje zadziałanie układu i wykrycie wilgoci.