Przedstawiam kolejną wersję świetnego modułu komunikacji radiowej WIFI ESP8266. Tym razem w jeszcze lepszym opracowaniu, oznaczony symbolem ESP-07. Jest to moduł z antenką ceramiczną SMD dodatkowo wyposażony w złącze zewnętrznej anteny 2,4GHz.
Nowa sprzedawana aktualnie przez nas wersja jest bardziej elastyczna podczas wdrażania do różnorakich projektów oraz bardziej przyjazna dla technologii IoT (Internet of Things). Wielką atrakcyjność sprawia fakt, iż zostały wyprowadzone piny IC w większej liczbie niż w poprzednich opracowaniach. Dlatego moduł można adaptować nawet do integralnych opracowań, doposażając go w zewnętrzne komponenty. Przez modyfikację oprogramowania, bądź dołączenie własnego kodu funkcjonalnego moduł może stać się zdalnym sterownikiem, bądź sensorem bezprzewodowym do pomiaru wszelkich wartości niekoniecznie elektrycznych.
W tym artykule przedstawię jak szybko i sprawnie uruchomić układ i rozpocząć pracę. Wcześniej wspominałem, że moduł ma wyprowadzone wszystkie porty, więc do standardowej pracy układu będzie konieczność połączenia niektórych pinów do VCC i GND.
Uruchomienie układu w podstawowej funkcjonalności:
- VCC – +3,3V
- GND – masa -3,3V
- TXD, RXD – komunikacja UART (najnowsze układy ESP mają ustawioną prędkość na 115200 bodów)
- CH_PD – stan wyoki czyli +3,3 (chip enable)
- GPIO2 – stan wysoki
- GPIO15 – stan niski (GND)
- RST – stan niski wyzwala reset układu
Prawidłowe podłączenie układu jest bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku moduł może nie uruchomić się.
Polecam zaopatrzyć się podstawkę PCB pod układ ESP. Przejściówka pozwala na łatwe korzystanie z układu ESP8266 nawet na płytce stykowej, dzięki wyprowadzonym wszystkim pinom układu na listwy GoldPin w rastrze 2,54mm.
Wszystkie nowe układy ESP z najnowszym firmware mają domyślnie ustawiony baudrate na 115200. Dlatego aby rozpocząć pracę z układem musimy ustawić odpowiednią prędkość transmisji konwertera UART. Jeżeli chcemy wykorzystać Arduino jako konwerter komunikacji UART należy zmienić prędkość nowego modułu na 9600 ponieważ programowy mySerial z biblioteki Arduino pracuje tylko do takiej prędkości.
Zapraszam do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami dotyczącymi modułów ESP: