Stosunkowo nie skomplikowana i bardzo skuteczna wersja modułu do zastosowania jako ładowarka ogniw litowych. Moduł w sposób automatyczny zapewnia prawidłowy przebieg procesu ładowania akumulatora Li-ion, które jest zakończone po osiągnięciu napięcia 4,2V na zaciskach ogniwa.
Obsługa i podłączenie modułu zawarte są na obrazku poniżej.Dodatkowo producent zwraca uwagę na kilka faktów:
1) Amperomierz dla testowania prądu ładowania może być podłączony tylko w szeregu z portem wejściowym 5V modułu ładowarki.
2) Lepiej jest dostosować prąd ładowania zależnie od pojemności akumulatora. Wylicza się go jako 0,37 razy pojemność baterii. Na przykład, aby naładować akumulator litowy 1000mAh, lepiej jest użyć opornika o wartości 3kΩ dla RPROG, oraz dostosować prąd ładowania do 400mA.
3) Jeżeli napięcie wejściowe jest nieco większe niż zalecane, np 5,2V lub nawet 5,5V, spowoduje to zmniejszenie maksymalnego prądu ładowania (mniej niż 1000mA), co jest prawidłowe. Ze względu na wyższe napięcie układ będzie nagrzewany i prąd ładowania zostanie automatycznie zmniejszony, więc układ nie zostanie spalony. Jeżeli prąd ładowania jest wysoki układ będzie gorący podczas pracy, temperatura 60°C jest normalna.
4) Odwrotne podłączenie na wejściu nie będzie miało wpływu na układ. Na wyjściu jeśli podłączymy odwrotne zaciski akumulatora, spali się chip.
Dla przypomnienia. Zbyt głębokie rozładowywanie akumulatorów li-ion drastycznie skraca ich żywotność. Najlepiej nie rozładowywać pojedynczego ogniwa niżej niż 3V. Niektórzy producenci podają że rozładowanie ogniwa Li-ion po niżej 2,8 – 2,7V zniszczy akumulator.
W załączeniu opis producenta modułu z tabelą regulacji prądu ładowania dla wybranych wartości opornika RPROG. Zalecam zaglądnąć do dokumentu.
Rozmiar modułu 25 x 19 x 10mm. Prawidłowe napięcie zasilania to 4.5V – 5.5V.